obsługa klienta
Infolinia: 56 653 90 83 PN - PT: 8:00 - 16:00 sklep@elazienki.pl
obsługa klienta
Infolinia: 56 653 90 83 PN - PT: 8:00 - 16:00 sklep@elazienki.pl
Bez kategorii

Rodzaje zlewozmywaków do kuchni – jaki wybrać?

18.11.2022

Wybierasz zlewozmywak? Wszystko, co powinieneś wiedzieć, aby kupić zlew kuchenny idealny dla siebie, znajdziesz w poniższym poradniku. Czytaj dokładnie, bo wbrew pozorom jest to jedna z najważniejszych decyzji, jaką przyjdzie Ci podjąć podczas urządzania wymarzonej kuchni. Chociaż praktycznie każdy decyduje się na zakup zmywarki, to jednak ze zlewozmywaka korzysta się w kuchni bardzo często – do pobierania wody, mycia warzyw, owoców i mięsa albo do szybkiego przemycia ulubionego kubka. Ponadto nie każdy zlew kuchenny będzie pasował do rodzaju szafki – warto zamówić go raz a dobrze!

Zanim przejdziemy do poszczególnych cech różnego rodzaju zlewozmywaków, wyjaśnijmy, z jakich elementów składa się standardowo każdy zlew kuchenny. Te części to komora, odpływ i przelew. Opcjonalnie będzie on wyposażony jeszcze w ociekacz, czyli rodzaj blatu roboczego z rowkami odprowadzającymi wodę, na którym można położyć np. mokre naczynia. Zazwyczaj jednokomorowe zlewozmywaki kuchenne mają ociekacz, a dwukomorowe, z racji ilości zajmowanego miejsca, nie są wyposażone w ten element, jednak nie jest to regułą.

Jakie parametry zlewu kuchennego należy określić przed jego zakupem?

Zanim przystąpisz do poszukiwania idealnego zlewozmywaka, należy określić jego parametry. Dzięki temu będziesz w stanie zdecydowanie szybciej znaleźć to, czego poszukujesz, i skupić się na szczegółach. Do elementów, na jakie musisz zwrócić uwagę na starcie, należą:

  • wielkość komory,
  • sposób montażu,
  • rodzaj tworzywa,
  • kształt,
  • kolor.

Zlewozmywaki kuchenne – wielkość komory

Wielkość zlewu kuchennego to podstawowe kryterium wyboru. Należy ocenić przede wszystkim, ile jest dostępnego miejsca w kuchni na zlewozmywak z szafką. Standardowe wymiary zlewów kuchennych to 40, 45, 50, 60 i 80 cm. Ważną kwestią jest też to, czy masz zmywarkę, bo jeśli myjesz naczynia ręcznie, to zdecydowanie wygodniej będzie Ci ze zlewozmywakiem dwukomorowym, szczególnie gdy jest wielu domowników, a więc i brudnych naczyń jest sporo.

Zlewozmywaki jednokomorowe

To najprostsza forma, która zmieści się nawet w maleńkiej kuchni. Z reguły mają około 40-50 cm szerokości. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy pomieszczenie wyposażone jest w zmywarkę. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że posiadanie zlewu jednokomorowego wymaga dobrej organizacji pracy w kuchni. Jeśli w zlewozmywaku stoją brudne naczynia, to trudno będzie jednocześnie umyć np. warzywa. Zazwyczaj będzie wtedy potrzebny osobny ociekacz lub suszarka na naczynia.

Zlewozmywaki jednokomorowe z ociekaczem

To najpopularniejszy wybór do kuchni, gdzie znajduje się zmywarka, ale nie brakuje wolnego miejsca. Zintegrowany ociekacz połączony jest z odpływem, co jest zdecydowanie bardziej komfortowym rozwiązaniem niż osobne dokupienie tego elementu. Minusem jest to, że takiego ociekacza nie można schować, jednak jeśli blaty robocze są dość długie, warto postawić na takie rozwiązanie. Standardowa szerokość takiego zlewu kuchennego to 60 cm, choć ociekacze mogą być węższe lub szersze.

Zlewozmywaki dwukomorowe

W czasach, kiedy zmywarki nie były rozwiązaniem tak powszechnym jak dziś, zlewozmywaki dwukomorowe można było spotkać praktycznie w każdej kuchni. Przyczyna jest prosta – korzystając z takiego zlewu, można w jednej komorze swobodnie korzystać z wody z detergentem, a w drugiej płukać naczynia. Do zlewozmywaka dwukomorowego idealnie pasuje suszarka w szafce ponad nim. Jest to rozwiązanie zajmujące dość sporo miejsca, standardowa szerokość wynosi 80 cm.

Zlewozmywaki dwukomorowe z ociekaczem

Jeśli przestrzeń nad zlewozmywakiem chcesz zagospodarować jednak w inny sposób, to możesz zdecydować się na dwukomorowy zlew z ociekaczem. Zazwyczaj ma on długość 100-120 cm. Oferuje bardzo dużą przestrzeń roboczą zarówno do zmywania, jak i do przygotowywania posiłków. Zdecydowanie tego typu zlewy są najwygodniejszą opcją, jaką można mieć w kuchni, jednak kosztem miejsca. To rozwiązanie w szczególności polecane jest osobom, które dużo gotują. Obecność zmywarki wcale nie jest tu kluczowa, ponieważ duże garnki i patelnie zazwyczaj i tak trafiają do zlewu kuchennego.

Zlewozmywaki półtorakomorowe lub dwuipółkomorowe

Niektóre zlewozmywaki mają dodatkową mniejszą i płytszą komorę. Takie rozwiązanie to, w zależności od liczby standardowych miejsc do mycia, zlewozmywaki półtorakomorowe i dwuipółkomorowe. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne, bo nie zajmuje wiele miejsca, a daje dodatkowe możliwości, np. pozwala na umycie mniejszej ilości warzyw lub mięsa czy też na pozostawienie do wyschnięcia sztućców. Zwykle taki zlewozmywak kuchenny jest o ok. 20 cm szerszy niż jego odpowiednik bez tzw. połówki. Jej obecność nie wyklucza ociekacza.

Istnieją także większe zlewozmywaki, jednak są to rozwiązania stosowane przeważnie w gastronomii. Możesz zdecydować się na nie, jeśli masz wyjątkowo przestrzenną kuchnię w apartamencie lub domu jednorodzinnym, a gotowanie jest Twoją pasją. Takie ogromne zlewozmywaki mogą dobrze współgrać np. z sześciopalnikową kuchenką gazową.

Bez względu na liczbę komór i obecność ociekacza istotnym kryterium jest też głębokość zlewu. Im większa, tym więcej pomieści naczyń lub produktów spożywczych, jednak ograniczy przestrzeń pod szafką (gdzie często chowane są pojemniki na odpady). Przyjmuje się, że głęboki zlew kuchenny to taki, który ma powyżej 18 cm głębokości.

Rodzaje zlewozmywaków ze względu na sposób montażu

Kolejnym kryterium przy wyborze zlewu kuchennego jest sposób jego montażu. Niektóre można zamontować samodzielnie, jednak niekiedy przyda się pomoc profesjonalisty z doświadczeniem.

Zlewozmywaki nakładane (nasadowe)

W tym przypadku zlewozmywak musi być dopasowany do szafki kuchennej, ponieważ zajmie całą jej powierzchnię i oprze się o pionowe płyty. Jedyne miejsce, w którym zlew nasadowy trzeba uszczelnić, to przestrzeń między ścianą a zlewozmywakiem. To zdecydowanie najprostszy sposób montażu zlewu kuchennego, który można wykonać we własnym zakresie.

Zlewozmywaki wpuszczane (wbudowywane)

Ten typ montażu zlewozmywaka jest najpopularniejszy. Polega na wycięciu odpowiedniego otworu w blacie i wpuszczeniu go do wewnątrz. Wymaga to użycia wyrzynarki lub zamówieniu blatu z odpowiednim otworem, jeśli w kuchni są blaty z granitu lub innego kamienia. Następnym krokiem jest uszczelnienie za pomocą silikonu sanitarnego przestrzeni naokoło, w miejscach, gdzie zlewozmywak styka się z blatem. Po tym zabiegu uszczelniacz musi wyschnąć i dopiero wtedy można korzystać z nowego nabytku. Jest to praca dość precyzyjna, jednak korzystając z tutorialu, można ją wykonać poprawnie samodzielnie. Montaż wymaga posiadania odpowiednich narzędzi i jest bardziej wymagający niż w przypadku zlewozmywaka nasadowego.

Zlewozmywaki podwieszane (podbudowywane)

Podwieszane zlewozmywaki to zdecydowanie najbardziej estetyczna forma montażu. W tym wypadku zlew kuchenny montowany jest od dołu blatu, co oznacza, że sama powierzchnia robocza w kuchni musi mieć idealnie wycięte i wykończone otwory. Przy zakładaniu tego typu zlewu kuchennego najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalisty.

Zlewozmywaki – rodzaj tworzywa

Kolejną decyzją, którą przyjdzie Ci podjąć podczas zakupu zlewu, jest wybór materiału, z jakiego został wykonany. Na rynku znajdziesz różnego typu materiały. W tej chwili bardzo popularne są zlewozmywaki kuchenne z kompozytu, jednak warto wiedzieć, że mogą szybko się zniszczyć. Coraz rzadziej z kolei montowane są królujące w PRL emaliowane zlewy kuchenne. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne i estetyczne zlewy kuchenne.

Zlewozmywaki granitowe

To zdecydowanie najszlachetniejsza propozycja na rynku, która jest niezwykle trwała i efektowna. Granit ma jednak nieco porowatą powierzchnię, dlatego kupując zlew kuchenny z tego kamienia, trzeba liczyć się z tym, że należy go regularnie czyścić, aby nie dopuścić do trwałych zabrudzeń, a także unikać żrących środków, które mogłyby przebarwić kamień. Jest to dość kosztowna propozycja, jednak będzie Ci służyła latami. Ze względu na wagę kamienia wymaga dodatkowych wzmocnień w szafce.

Zlewozmywaki ceramiczne

Materiał, który od lat króluje w łazienkach, został w końcu użyty także do produkcji kuchennych zlewów. Efekt wizualny jest bardzo ciekawy, a przy okazji można zyskać dość łatwy w utrzymaniu czystości element wyposażenia kuchni. Tak naprawdę wystarczy go myć płynem do naczyń, ewentualnie kwasem octowym przy silnych zabrudzeniach. Jest odporny na uszkodzenia i wysokie temperatury.

Zlewozmywaki stalowe

Szlachetna stal ma swoje wady i zalety. Na pewno w prosty sposób się ją czyści, jednak warto pamiętać o przecieraniu powierzchni do sucha, aby nie pojawiały się na niej zacieki. Zlewozmywaki stalowe mogą mieć różną fakturę, są dość lekkie i mają atrakcyjne ceny.

Zlewozmywaki szklane

Szkło to stosunkowo nowe rozwiązanie, jeśli chodzi o wykonanie zlewu kuchennego, jednak niezwykle atrakcyjne. Rewelacyjnie komponuje się wizualnie z chromowaną baterią, płytą indukcyjną i szkłem zamontowanym w tzw. pasie roboczym. To doskonała propozycja do nowoczesnych kuchni, która jest trwała i łatwa w utrzymaniu czystości.

Zlewozmywaki – kształty

Kształt zlewu kuchennego należy dobrać zarówno do wielkości kuchni, jak i jej aranżacji. Najpopularniejsze modele są prostokątne i kwadratowe, choć okrągłe i owalne zlewy coraz częściej zyskują swoich zwolenników. Oczywiście kształt komory będzie miał wpływ na jej pojemność, jednak parametry zazwyczaj są podobne. Na rynku dostępne są:

  • zlewozmywaki kwadratowe,
  • zlewozmywaki prostokątne,
  • zlewozmywaki okrągłe i owalne,
  • zlewozmywaki o nietypowych kształtach, np. w formie trapezu.

Przy wyborze kształtu warto zwrócić uwagę na orientację zlewu, czyli stronę, po której wywiercony będzie otwór na baterię (jeśli będzie ona montowana w zlewie) lub umieszczony ociekacz.

Ostatnim kryterium, również ściśle estetycznym, będzie kolor zlewu kuchennego. Najpopularniejsze wybory to czarny zlew, biały zlewozmywak lub zlewozmywak srebrny. Możesz też postawić na kolor granatowy lub piaskowy. Rozsądnie jest dobrać odcień zlewu kuchennego do sprzętów AGD, do koloru blatów i frontów, a także do stylu, w jakim urządzasz kuchnię.

Kategorie produktów
(Rozwiń)
Koszyk
×

Brak produktów w koszyku.

Łącznie:
logo eŁazienki ×
obsługa klienta
Infolinia: PN - PT: 8:00 - 16:00 56 653 90 83 sklep@elazienki.pl
obsługa klienta
armatura, ceramika 500 076 585
obsługa klienta
płytki, panele 504 169 047