obsługa klienta
Infolinia: 56 653 90 83 PN - PT: 8:00 - 16:00 sklep@elazienki.pl
obsługa klienta
Infolinia: 56 653 90 83 PN - PT: 8:00 - 16:00 sklep@elazienki.pl
Łazienka

Systemy prysznicowe krok po kroku — wszystko, co musisz wiedzieć

23.09.2020

Wybór systemu prysznicowego wymaga nieco czasu, jednak nie jest to trudne przedsięwzięcie. Warto podejść do niego metodycznie — najpierw poznać dostępne możliwości, następnie przeanalizować ich zalety i ograniczenia, a na końcu wybrać jedną opcję, która zagości w naszej łazience.

Aby szukanie informacji nie było tak czasochłonne, wykonaliśmy tę część pracy za Ciebie. Przeczytaj porównanie dostępnych rozwiązań prysznicowych i wybierz to, które spełni wszystkie Twoje potrzeby.

Baterie i systemy prysznicowe natynkowe

Jeśli nie planujesz zaawansowanych prac remontowych, najlepszym rozwiązaniem będzie system prysznicowy z baterią natynkową. To popularne rozwiązanie, które od dawna spotykamy w licznych łazienkach. Montuje się ją bezpośrednio na ścianie, podłączając do przygotowanych wyjść wody. Wszystkie części baterii natynkowej znajdują się na zewnątrz i są doskonale widoczne.

baterie natynkowe

Zalety rozwiązań natynkowych

 • Prosty montaż do istniejących już wyjść wody — nie wymaga kucia ścian i skraca czas remontu.
 • Duży wybór różnorodnych rozwiązań, dzięki któremu łatwo wybrać model zgodny z gustem i potrzebami.

Ograniczenia rozwiązań natynkowych

 • Oferują tylko podstawowe możliwości — maksymalnie 3 wyjścia wody — słuchawki prysznicowej, deszczownicy i wylewki wannowej. Nie pozwalają na montaż dodatkowych funkcji, jak np. strumienie boczne.
 • Zajmują dużo miejsca w kabinie — jest to ważne szczególnie w niewielkich łazienkach.
 • Większa powierzchnia widocznych elementów, które wymagają czyszczenia.
Prysznic z baterią natynkową

O czym pamiętać podczas wyboru rozwiązania natynkowego?

Wybierając rozwiązanie natynkowe do swojej łazienki, zwróć uwagę na kilka elementów. Pozwoli Ci to znaleźć optymalny wariant, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Szczególnie warto skupić się na takich elementach, jak:

 • Materiał, z którego zbudowana jest głowica. Głowice ceramiczne baterii prysznicowych — GROHE Longlife oraz SilkMove — zapewniają płynną obsługę i trwałość nawet do 20 lat.
 • Powłoka, którą pokryta jest powierzchnia baterii. W produktach GROHE wykonana jest z trwałego chromu. Jest wtedy łatwa do utrzymania w czystości i wyjątkowo lśniąca.
 • Bateria termostatyczna, która zapewnia bezpieczeństwo kąpieli. Więcej o bateriach termostatycznych przeczytasz w jednym z dalszych akapitów.
 • Technologie poprawiające przepływ wody. Wybrane systemy prysznicowe GROHE są wyposażone m.in. w system GROHE DreamSpray, który zapewnia równe ciśnienie w każdej dyszy natrysku i nieskręcający się wąż TwistFree.
 • Komplementarność elementów zestawu. Natynkowe systemy prysznicowe GROHE zawierają w zestawie baterię, słuchawkę prysznicową oraz deszczownicę. W jednym komplecie otrzymujesz spójny design oraz wszystkie elementy, których potrzebujesz.


Poznaj bliżej popularne, natynkowe systemy prysznicowe GROHE:

 • GROHE Euphoria — elegancki system z deszczownicą o średnicy 150 mm, idealna do niewielkiej łazienki
 • GROHE Euphoria w wariancie z większą, 180-milimetrową deszczownicą
 • GROHE New Tempesta Cosmopolitan — nowoczesne wzornictwo i wygoda użytkowania

Baterie i systemy prysznicowe podtynkowe

W odróżnieniu od rozwiązań natynkowych armatura podtynkowa składa się z dwóch elementów — widocznego zewnętrznego oraz podtynkowego, ukrytego w ścianie. Element podtynkowy instaluje się na początku, w specjalnie przygotowanym do tego otworze. Dopiero po zamontowaniu go można podłączyć element zewnętrzny.

Łazienka z wykorzystanie systemu prysznicowego podtynkowego

Zalety rozwiązań podtynkowych

 • Elegancki, minimalistyczny wygląd – większość elementów jest ukryta w ścianie.
 • Większa niż w przypadku baterii natynkowych dowolność w konfiguracji strefy kąpieli — elastyczność w kwestii rozmieszczenia takich elementów jak wylewka, natryski boczne, słuchawka czy deszczownica.
 • Pozwalają na efektywne zasilenie wielu źródeł wody jednocześnie — np. deszczownicy, prysznica ręcznego i strumieni bocznych.

Ograniczenia rozwiązań podtynkowych

 • Konieczność kucia ściany przed montażem oraz w przypadku awarii.
 • Skomplikowany montaż, wymagający pracy specjalisty.
 • Wyższa cena niż w przypadku armatury natynkowej.

O czym pamiętać podczas wyboru armatury podtynkowej?

W przypadku baterii podtynkowych istotny jest czas obowiązywania gwarancji elementu podtynkowego. Im dłuższy, tym większa pewność, że rozwiązanie jest niezawodne i nie będzie przyczyną awaryjnego kucia ściany. Standardowo można liczyć na ok. 5 lat gwarancji, jednak w przypadku GROHE Rapido SmartBox, będzie to aż 10 lat.

Dobrze, jeśli element podtynkowy jest uniwersalny — w przypadku konieczności wymiany baterii nie będzie trzeba kuć ściany, a jedynie zmienić element zewnętrzny. GROHE Rapido Smartbox, pasuje do rozet w różnych stylach i kształtach. Zapewnia więc duży wybór elementów systemu prysznicowego zarówno pod względem designu, jak i funkcjonalności.

System podtynkowy Grohe

Co więcej, warto wybrać element podtynkowy oraz baterię od jednego producenta. To gwarancja funkcjonalności oraz kompatybilności pod względem wzornictwa. Podtynkowe systemy prysznicowe GROHE to kompletny zestaw potrzebnych elementów, który można uzupełnić o inne akcesoria łazienkowe z tej samej kolekcji.

Przykładami różnorodnego designu są m.in. modele:

 • GROHE Grohtherm Cube o kubistycznych, prostokątnych kształtach
 • GROHE Grohtherm o klasycznej, zaokrąglonej linii
 • GROHE Grohtherm Rainshower Cosmopolitan idealny do nowoczesnej łazienki

Top 5 zestawów podtynkowych od elazienki.pl

Baterie termostatyczne

Dla użytkowników, którzy ponad wszystko cenią sobie komfort kąpieli, a przy tym chcą zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim, najlepszym rozwiązaniem będzie bateria termostatyczna. Wyjątkowość baterii termostatycznych tkwi w mechanizmie, który dzięki elementowi termoczułemu reguluje dopływ wody ciepłej i zimnej. W efekcie eliminuje nagłe skoki temperatury wody, które mogą wystąpić, gdy w instalacji wodociągowej nastąpi nagły spadek ciśnienia. Najczęściej ma to miejsce, gdy podczas kąpieli zostanie uruchomione dodatkowe urządzenie pobierające wodę — zmywarka, bateria kuchenna lub spłuczka.

Baterie termostatyczne prysznicowe od Grohe

Precyzja i szybkość działania głowicy termostatycznej pozwalają również w mgnieniu oka ustawić pożądaną temperaturę strumienia. Dzięki temu, początek kąpieli nie będzie wiązał się z dłuższym dostosowywaniem parametrów wody. Szybko, łatwo i komfortowo!

Zalety baterii termostatycznej

 • Komfort kąpieli dzięki stałej temperaturze strumienia.
 • Bezpieczeństwo zapewnione przez brak skoków temperatury.
 • Oszczędność wody i energii, dzięki skróceniu czasu potrzebnego na ustawienie pożądanej temperatury wody.

Ograniczenia baterii termostatycznej

 • Zazwyczaj są droższe niż baterie tradycyjne.
 • Ich prawidłowy montaż wymaga kalibracji głowicy, co może wymagać fachowej pomocy.

Na co warto zwrócić uwagę przy wybieraniu baterii termostatycznej?

W baterii termostatycznej istotny jest czas reakcji głowicy. Ten parametr określa, ile czasu potrzebuje głowica na wykrycie i wyrównanie zmiany temperatury wody. Im jest niższy, tym lepiej. Na tle innych producentów GROHE wyróżnia się technologią TurboStat, dzięki której czas reakcji głowicy wynosi zaledwie 0,3 s.

Jeśli z prysznica korzystają dzieci lub osoby starsze, szczególnie warto zadbać o bezpieczeństwo. W wybranych bateriach termostatycznych GROHE pokrętło do regulacji temperatury wyposażone jest w blokadę SafeStop, która zapobiega przypadkowemu włączeniu wody cieplejszej, niż 38°C, dzięki czemu można uniknąć oparzeń. Z punktu widzenia bezpieczeństwa pozytywnie odznacza się również technologia CoolTouch, która zapobiega nagrzewaniu się powierzchni baterii.

dziecko kąpiące się w wannie

Nie bez znaczenia pozostają także wygodne pokrętła. W bateriach GROHE zastępują one wystający uchwyt do regulacji temperatury, o który można łatwo zahaczyć.

W ofercie baterii termostatycznych GROHE warto poznać m.in. poniższe modele:

Baterie tradycyjne (mieszaczowe)

Tradycyjne baterie prysznicowe wyposażone są w standardową głowicę mieszaczową, która pozwala uzyskać pożądaną temperaturę wody. Z uwagi na popularność, cechuje je również bogatszy wybór modeli.

Łazienka z tradycyjnymi bateriami wannowymi i prysznicowymi

Zalety baterii tradycyjnych

 • Prosta budowa, która ułatwia montaż i obsługę.
 • Duży wybór modeli w przystępnych cenach.

Ograniczenia baterii tradycyjnych

 • Ryzyko niespodziewanej zmiany temperatury wody podczas kąpieli.
 • Większe zużycie wody i energii.
 • Dłuższy czas potrzebny na ustawienie optymalnej temperatury.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii tradycyjnej?

Tradycyjne baterie również mogą być innowacyjne i funkcjonalne. Dobrze, jeśli swoim stylem korespondują z pozostałą armaturą oraz ogólnym stylem łazienki. Baterie GROHE charakteryzuje wyjątkowe wzornictwo, które umożliwia wybranie baterii idealnie uzupełniającej każde wnętrze. Z łatwością można wyposażyć łazienkę w armaturę i ceramikę z jednej, harmonijnej kolekcji.

W przedmiotach codziennego użytku istotna jest wygoda korzystania z nich. W bateriach mieszaczowych GROHE odpowiedzialna jest za to ceramiczna głowica SilkMove, która zapewnia płynną, przyjemną obsługę.

Z kolei w kwestiach higieny i bezpieczeństwa ważne jest zapobieganie przepływowi zwrotnemu, czyli cofaniu się do instalacji zanieczyszczonej wody. Może to doprowadzić do namnażania się niebezpiecznych dla zdrowia bakterii (np. legionella). Wszystkie baterie GROHE wyposażone są w specjalny zawór, który zapobiega przepływowi zwrotnemu.

Szukając tradycyjnej baterii prysznicowej, warto przyjrzeć się różnorodnym wariantom:

 • GROHE Eurostyle Cosmopolitan — połączenie zaokrąglonych kształtów i płaskich powierzchni
 • GROHE Eurostyle Cosmopolitan w innym, bardziej zaokrąglonej wersji
 • GROHE Eurosmart — klasyczny design oparty o kształt łuku

Deszczownica

Deszczownica to element systemu prysznicowego, który może zastąpić lub uzupełnić tradycyjną słuchawkę prysznicową. Deszczownicę umieszcza się w kabinie prysznicowej tak, aby użytkownik zmieścił się pod nią na stojąco. Element można zamontować natynkowo lub wypuścić ze ściany bądź sufitu.

deszczownica

Zalety deszczownicy

 • Zapewnia relaksujący strumień, który otula całe ciało.
 • Umożliwia dokładne i szybkie spłukanie ciała, np. po aktywności fizycznej.
 • Możliwość zamontowania na ścianie lub suficie.

Ograniczenia deszczownicy

 • Kąpiel pod deszczownicą wiąże się ze zmoczeniem całego ciała, w tym włosów.
 • Umycie deszczownicy wymaga sięgnięcia na znaczną wysokość.

O czym pamiętać, wybierając deszczownicę?

Aby cieszyć się relaksem pod prysznicem, dobrze zadbać o dostęp do różnorodnych strumieni. W wybranych deszczownicach GROHE istnieje możliwość wyboru i łączenia strumieni — od delikatnych po intensywne — w zależności od upodobań użytkownika.

Dobrze również, jeśli deszczownica jest wyposażona w funkcje, które zwiększają komfort użytkowania oraz ułatwiają utrzymanie jej w czystości. W modelach z oferty GROHE dbają o to m.in. technologia Dream Spray — zapewniająca równomierne rozprowadzanie wody, SpeedClean — usuwająca kamień osadzający się w dyszach, oraz DropStop, która zabezpiecza przed kapaniem.

Szukając idealnej deszczownicy, warto przyjrzeć się bliżej takim modelom, jak:

 • GROHE Rainshower Cosmopolitan — okrągła, elegancka deszczownica o średnicy aż 310 mm
 • GROHE Rainshower SmartActive — nowoczesna, kwadratowa, niezwykle funkcjonalna
 • GROHE Euphoria Cosmopolitan — niewielka deszczownica do montażu sufitowego

Prysznic ręczny

Prysznic ręczny to najpopularniejszy rodzaj natrysku, obecny w niemal każdej łazience — czy to z wanną, czy prysznicem. Znany klasyk jest niezbędnym wyposażeniem dla wielu z nas, ale czy może spełniać wszystkie oczekiwania?

Zalety prysznica ręcznego

 • Prysznic ręczny można zawiesić w uchwycie i korzystać z niego jak z deszczownicy.
 • Nie ma konieczności moczenia całego ciała podczas kąpieli.
 • Wąż ułatwia np. spłukanie wanny.
Prysznic ręczny

Ograniczenia prysznica ręcznego

 • Strumień wody jest znacznie mniejszy niż w przypadku deszczownicy.
 • Wąż prysznicowy narażony jest na pęknięcia, zwijanie, plątanie.
 • Łatwo o zrzucenie słuchawki, co zwiększa ryzyko jej uszkodzenia.

Jak wybrać odpowiednią słuchawkę prysznicową?

Prysznic ręczny to proste, niemalże tradycyjne rozwiązanie. Jednak mimo tej prostoty wciąż istnieją aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu.

Wśród dużego wyboru modeli należy pamiętać, aby słuchawka pasowała do reszty armatury pod względem designu. W przypadku armatury GROHE można urządzić całą łazienkę elementami jednej kolekcji, które tworzą spójny obraz wnętrza.

Aby prysznic był źródłem komfortu i relaksu, a nie frustracji, należy upewnić się, że woda jest doprowadzana równomiernie do całej powierzchni słuchawki. W prysznicach ręcznych GROHE odpowiada za to technologia DreamSpray.

Prysznic powinien być również bezpieczny — zapewnia to m.in. zapobieganie nagrzewaniu słuchawki. Właśnie w tym celu została opracowana technologia GROHE CoolTouch.

Nie bez znaczenia jest również ograniczenie zużycia wody. Mniejsze zużycie to nie tylko ekologia, ale również realne obniżenie kosztów. Dlatego w wybranych modelach słuchawek prysznicowych zainstalowano system GROHE EcoJoy, który pozwala ograniczyć ilość wykorzystywanej wody bez zmniejszania komfortu kąpieli.

Poszukiwania idealnego prysznica ręcznego warto zacząć od tych modeli:

 • GROHE Power&Soul — słuchawka wyposażona w 4 rodzaje strumienia
 • GROHE Euphoria Cube — nowoczesna, prostokątna słuchawka
 • GROHE New Tempesta Classic — 3 rodzaje strumienia zamknięte w klasycznej formie

GROHE SmartControl

GROHE SmartControl to innowacyjny system prysznicowy, który umożliwia korzystanie z zaawansowanych funkcji w niezwykle prosty sposób. Dzięki SmartControl można wybrać ulubiony strumień wody, w dowolny sposób dostosowywać jego parametry, a na koniec zapamiętać preferowanie ustawienia. System jest dostępny w wariancie na- oraz podtynkowym, a także z baterią klasyczną lub termostatyczną.

Przyciski i pokrętła baterii prysznicowej Grohe

Zalety GROHE SmartControl

 • Umożliwia ustawienie idealnych parametrów kąpieli, zwiększając satysfakcję użytkownika
 • Daje duże możliwości wyboru elementów zestawu.
 • Daje możliwość używania kilku wyjść wody jednocześnie — np. prysznica i deszczownicy.
 • Daje możliwość zapamiętywania poprzednio użytych parametrów przepływu.

Ograniczenia GROHE SmartControl

 • Zaawansowane rozwiązania technologiczne wiążą się z wyższą ceną.
 • Montaż wariantów podtynkowych wymaga kucia ściany.

Co wyróżnia system GROHE SmartControl?

System GROHE SmartControl to autorskie rozwiązanie opracowane przez GROHE. Charakteryzują je:

 • Niespotykana swoboda kreowania idealnych parametrów kąpieli.
 • Wygodna obsługa systemu i eleganckie, minimalistyczne wzornictwo.
 • Szeroki wybór rodzajów strumienia — od delikatnych i oszczędnych po mocne, masujące i relaksujące.
Grohe SmartControl

Poznaj wybrane rozwiązania w ramach systemu GROHE SmartControl:

Rozwiązanie prysznicowe to zakup na lata. Dobrze zainwestować swój czas w poznanie dostępnych opcji, aby wybrać optymalną armaturę do swojej łazienki. Efektem będzie satysfakcja z każdej kąpieli — naszym zdaniem warto!

Zobacz także 5 bestsellerów najchętniej wybieranych przez naszych klientów:

Koszyk

×

Brak produktów w koszyku.

logo eŁazienki ×
obsługa klienta
Infolinia: PN - PT: 8:00 - 16:00 56 653 90 83 sklep@elazienki.pl
obsługa klienta
armatura, ceramika 500 076 585
obsługa klienta
płytki, panele 504 169 047